Kako se riješiti mjehurića na zidu nakon bojanja?
Ne postoji ništa što više frustrira od bojanja zidova, koje je trebalo biti brzo osvježenje, a završilo je s ružnim mjehurićima na zidovima. Činilo se da ste sve napravili kako treba – valjak, boja, savršeni potezi – ali nešto je pošlo po zlu. Ne brinite, događa se! Dobra vijest je da se to može popraviti. No krenimo od toga zašto ti mjehurići uopće nastaju – naposljetku, saznati što je uzrok prvi je korak k otklanjanju problema i sprječavanju njegove pojave u budućnosti.
U ovom članku:
1. Zašto se na zidu pojavljuju mjehurići? Problem mjehurića na zidu i uzroci njihova nastanka
2. Kako se riješiti mjehurića na zidu?
3. Sprječavanje nastanka mjehurića – na što treba pripaziti u budućnosti?
Zašto se na zidu pojavljuju mjehurići? Problem mjehurića na zidu i uzroci njihova nastanka
Prije nego što zgrabite zidarsku lopaticu, dobro bi bilo shvatiti zašto su se pojavile te iritantne izbočine. Najčešći krivci su:
- Vlaga. Ako površina nije bila dovoljno suha prije bojanja, vlaga je mogla "pobjeći" kroz svježi sloj boje na zidove stvarajući mjehuriće. Na taj način nastaju i mali i veliki mjehuri na određenim mjestima.
- Zid nije pripremljen na odgovarajući način. Prašina, masne mrlje ili ostaci stare boje mogu uzrokovati loše prianjanje novog sloja. To obično nisu mjehurići na cijeloj površini zida, već na pojedinim mjestima.
- Loš odabir boje. Boja na bazi vode nanesena je preko starog sloja uljane boje? To je recept za katastrofu. Na taj način možete pridonijeti stvaranju mjehura koji pokrivaju cijelu površinu.
- Predebeo sloj boje. Ako odjednom nanesete previše boje, mogu se pojaviti mjehurići, pogotovo ako se zid brzo suši, npr. pod utjecajem vrućeg zraka. Prebrzo nanošenje boje također može dovesti do ovog problema.
- Prevruće je ili prehladno u prostoriji. Temperatura pri bojanju je važna. Presuh zrak ili propuh mogu ubrzati sušenje boje i poremetiti njezino prianjanje. Čak i ako imate odgovarajuću boju, loša priprema površine i loši uvjeti u prostoriji mogu prouzročiti da kvaliteta boje neće biti dovoljna.
Pojava mjehurića na boji stoga je prvenstveno problem loše pripremljenog zida, loše tehnike nanošenja ili loših uvjeta pri bojanju. Najgore je ako se nekoliko uzroka spoji u jedan – tada se nanošenje boje može pokazati kao užasna ideja.
Kako se riješiti mjehurića na zidu?
Nakon što ste shvatili što je pošlo po zlu, vrijeme je da nešto poduzmete. Donosimo vam vodič korak po korak o tome kako spasiti zid i vratiti mu savršen izgled. Pojava mjehurića na boji nije tako neuobičajena, tako da su metode za uklanjanje mjehurića prilično dobro poznate.
1. Procijenite situaciju – kako prepoznati mjehuriće?
Najprije provjerite koliko je problem ozbiljan. Ako su mjehurići mali i pojavljuju se na malom području, popravak će biti brz. Za velika područja može biti potrebna opsežna obrada.
2. Uklonite mjehuriće – kako ukloniti mjehuriće nakon bojanja?
Uzmite zidarsku lopaticu ili oštar nož i pažljivo uklonite uzdignutu boju. Ne forsirajte – važno je ne oštetiti površinu zida više nego što je potrebno. Mehaničke metode uklanjanja mjehurića zapravo su jedine koje se koriste za uklanjanje mjehurića nakon bojanja.
3. Zagladite zid – pukotine boje na zidu
Nakon što se mjehurići uklone, često ostaju neravnine. Na takvim mjestima upotrijebite brusni papir, po mogućnosti srednje granulacije, kako biste izravnali površinu. Pokušajte ne brusiti preduboko kako biste izbjegli rupe.
4. Nanesite kit – kako učinkovito ukloniti mjehuriće?
Ako su mjehuri bili veliki, na nekim mjestima mogu se stvoriti udubljenja. U tom slučaju nanesite tanki sloj kita. Nakon što se osuši, ponovno lagano izbrusite kako biste dobili glatku površinu. Nemojte žuriti jer prebrzo nanošenje boje ili kita može uzrokovati neravnine ili ponovnu pojavu mjehurića.
5. Premažite zid temeljnim premazom kako biste uklonili tragove na zidu
Prije ponovnog bojenja dobro je zid premazati temeljnim premazom, osobito na mjestima gdje ste sanirali oštećenja. Temeljni premaz pomoći će ujednačiti upijanje površine i poboljšati prianjanje boje. Pravilna priprema zidova smanjuje vjerojatnost nastanka mjehurića.
6. Bojanje – drugi pokušaj. Kako izgleda pravilno bojanje zidova?
Vrijeme je za popravke! Ne zaboravite koristiti boju iste nijanse i teksture. Nanesite tanke slojeve boje, a između nanošenja ostavite dovoljno vremena da se slojevi potpuno osuše. Inače će se problem s mjehurićima ponovno pojaviti.
Sprječavanje nastanka mjehurića – na što treba pripaziti u budućnosti?
Sada kada znate kako se nositi s problemom, vrijeme je za nekoliko savjeta kako izbjeći takva iznenađenja kod sljedećeg bojanja. Uostalom, uvijek je bolje spriječiti nego liječiti, zar ne?
- Priprema zida je osnova. Prije početka rada uvijek provjerite je li zid čist, suh i gladak. Prekomjerna vlažnost zidova, neravnine i prljavština mogu povećati vjerojatnost stvaranja mjehurića.
- Ne štedite na temeljnom premazu. To je doista ključan korak koji sprječava mnoge probleme. Mjehurići boje na zidu su rjeđi kada je zid pravilno premazan temeljnim premazom.
- Bojite u odgovarajućim uvjetima. Temperatura u prostoriji treba biti između 10 i 25°C, a vlažnost zraka umjerena. Bojenje vlažnih zidova i nanošenje predebelog sloja boje su poprilični problemi, ali čak i ako pripazite, loši uvjeti u prostoriji mogu uzrokovati stvaranje mjehurića na boji.
- Nemojte žuriti. Nanosite tanke slojeve boje i ostavite ih da se dobro osuše. Strpljenje je obično ključ uspjeha, i kada je u pitanju priprema podloge, kao i naknadno bojenje.
- Odaberite odgovarajuću boju. Ako ste u nedoumici, zatražite savjet u trgovini – prodavači obično znaju mnogo više o proizvodima nego što mislite. Njihovi se savjeti mogu pokazati dragocjenima. Svakako provjerite priručnike i forume o gradnji na kojima možete pronaći savjete.
Mjehurići na zidu nakon bojanja mogu se činiti kao katastrofa, ali u stvarnosti, to je samo manja prepreka. Malo strpljenja, odgovarajući alati i tehnika – i vaši će zidovi ponovno izgledati savršeno. Kad sljedeći put posegnete za valjkom, znat ćete kako izbjeći ovaj problem i uživati u savršenoj završnoj obradi. Uostalom, svaki neuspjeh je dobra lekcija!